ID-100235774

Zápal močových ciest

Zápal močových ciest je veľmi bežné ochorenie, postihuje najmä ženy v reprodukčnom veku (v tomto období sa vyskytuje 20-50x častejšie ako u mužov). Najčastejšie býva infekcia jednorázovou záležitosťou, nič-menej u časti chorých sa infekcia opakuje – často v súvislosti s menštruáciou, pohlavným stykom, po prechladnutí, ale niekedy i bez zjavnej príčiny. Ako to teda s týmto ochorením naozaj je? Čítajte!

Najčastejšie príčiny ochorenia

 • črevné baktérie – ženy majú veľmi krátku močovú trubicu – meria len 5 cm, je trikrát kratšia ako u mužov. Baktérie sa teda touto trubicou veľmi ľahko dostanú až do močového mechúra.
 • anatomické a fyziologické poruchy močových ciest – normálny močový trakt má hladký povrch, ktorý je, s výnimkou močového mechúra trvalo omývaný prúdom moču. Prerušenie tohoto toku je predpokladom pre vznik infekcie. Ak je teda Váš močový mechúr príliš malý či máte poškodenú sliznicu v močových cestách, môže dochádzať k častým infekciám.
 • Oslabenie imunitného systému v dôsledku nachladnutia či nezdravého životného štýlu – veľmi negatívne na močové cesty pôsobí dlhotrvajúci stres, alkohol, cigarety a celkovo zlá životospráva.
 • Pohlavný styk napriek tomu, že sa nejedná o pohlavnú chorobu, spúšťacím mechanizmom zápalu močových ciest býva častý alebo príliš vášnivý pohlavný styk. Základnou príčinou je poranenie či pomliaždenina.
 • Hormonálne zmeny – ženy sú veľmi náchylné na zápaly v období menštruácie a v tehotenstve

Ako sa toto ochorenie najčastejšie prejavuje?

 • Častým nutkaním na močenie
 • Pálením či bolesťou pri močení
 • Bolesťou v podbrušku
 • Príznaky nachladnutia – teplota, bolesť kĺbov, slabosť, únava atd.

Prečo je dôležitá prevencia?

Ochorenie močových ciest je veľmi nepríjemné a veľmi ľahko predchádza do chronickej podoby – tzn. že sa ochorenie môže opakovane vracať. Preto je veľmi dôležité sa preventívne chrániť.

 1. dodržujte pravidelný pitný režim
 2. chráňte sa pred zbytočným prechladnutím – radšej sa teplejšie oblečte, než aby ste prechladli.
 3. Nepoužívajte intímspreje – dráždia kožu vonkajších pohlavných orgánov a baktérie sa potom môžu ľahšie usadiť.
 4. Dodržujte základné pravidlá hygieny po stolici – utierajte sa spredu dozadu.

Liečenie

Pretože sa jedná o zápal, lekári najčastejšie predpisujú chemoterapeutiká či iné antibiotiká. Je dôležité liečbu vždy dokončiť – lieky brať minimálne 5 dní, pokiaľ inak neurčí lekár, aj keď príznaky ochorenia odznejú skôr.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>